اخبار موسیقیاتمام دومین جشنواره ملی کهن آواهای تنبور و موسیقی مناطق کُردنشین


2018/September/02

دومین جشنواره ملی کهن آواهای تنبور و موسیقی مناطق کُردنشین پس از 2 روز رقابت گروه های شرکت کننده با معرفی نفرات و گروه های برتر در روستای «بان زلان» شهرستان دالاهو به کار خود پایان داد.

این جشنواره که از 9شهریور در خانه تنبور روستای «بان زلان » دالاهو آغاز شده بود شنبه شب با حضور اساتید برجسته موسیقی کشور و جمعی از مسئولان استانی و محلی و با تجلیل از گروه ها و نفرات برتر به پایان رسید. 
مدیر اجرایی این جشنواره گفت: با اینکه سطح جشنواره منطقه ای است اما حضور اساتید به نام موسیقی سنتی کشور به عنوان داور و نیز استقبال گسترده علاقمندان آن را در سطح یک جشنواره ملی ارتقا داده است.
علی شبستری افزود: این جشنواره در 2 بخش تک نوازی و گروه نوازی برگزار و شنبه شب برگزیدگان هر 2 سطح معرفی شدند.
وی با بیان اینکه امسال 187 اثر به دبیرخانه جشنواره واصل شده بود؛ گفت: وضعیت جشنواره از نظر کمی و کیفی در سطحی بالاتر از سال گذشته قرار داشت و استمرار این جشنواره در سال های آینده جزو برنامه های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دالاهو خواهد بود.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دالاهو در ادامه از حضور هنرمندانی از استان های همدان، ایلام، کردستان، آذربایجان غربی، تهران، قزوین و خراسان های شمالی و رضوی در این جشنواره خبر داد.
وی افزود: اساتید به نام موسیقی کشور نیز از جمله کیهان کلهر، اردشیر کامکار، حسین علیزاده، علیرضا فیض بشی پور، کیخسرو پور ناظری و علی اکبر مرادی در این جشنواره نظارت و داوری کردند.
شبستری اظهار داشت: شرکت کنندگان در بخش تک نوازی در سازهای تنبور، شمشال، دوزله و دیوان با هم رقابت داشتند.
او هدف از این جشنواره را آشنایی جوانان با موسیقی سنتی و نیز جلوگیری از موسیقی های زیر زمینی و مبتذل عنوان کرد.

**خانه تنبور روستای بان زلانی
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دالاهو در ادامه با اشاره به تعداد بالای تنبور نوازان در شهرستان دلاهو، ساخت خانه تنبور در روستای بان زلان این شهرستان به همت علی اکبر مرادی را حرکت مثبتی دانست و گفت: این ساختمان گنجایش 250 نفر را دارد.
شبستری افزود: با توجه به استقبال از این جشنواره، توسعه ساختمان خانه تنبور روستای بان زلان ضروری است به خصوص سالن روباز حیاط ساختمان نیاز به صندلی دارد.
وی همچنین از ظرفیت اسکان 60 نفر در خوابگاه ساختمان خبر داد و گفت: در زمینه اسکان سایر هنرمندان مردم روستا همکاری خوبی داشته اند.
روستای بان زلان سفلی با جمعیتی در حدود 200 تن از توابع بخش گهواره شهرستان دالاهو در حدود 100 کیلومتری غرب شهر کرمانشاه واقع شده است.
شهرستان دالاهو با 37 هزار و 985 تن جمعیت در 100 کیلومتری غرب کرمانشاه قرار دارد.

منبع

نام و نام خانوادگی

پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود
نام و نام خانوادگی

پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود
ارسال نظراتارسال