اخبار مربوط به هنرهای ترسیمیدرگذشت هادی شفائیه پیش کسوت هنرعکاسی


2018/September/01

هادی شفائیه پیشکسوت هنر عکاسی که از او با عنوان کمیاگ عکاسی یاد می کنند در سن 95 سالگی به علت کهولت سن و بیماری فوت کرد.

او متولد سال 1302 شهر تبریز است و کار حرفه ای عکاسی زا از سال 1334 با افتتاح استودیو هادی آغاز کرده است از هادی شفائیه به عنوان طراح و پایه‌گذار رشته عکاسی در دانشگاه‌های ایران یاد می شود

. او از سال 1349 مدیر گروه و رئیس دپارتمان عکاسی در پردیس هنر دانشگاه تهران بود و تا آخر سال تحصیلی 1366 به تدریس در دوره چهارساله عکاسی در دانشگاه پرداخت.

هادی شفائیه بیشترین شهرت خود را مدیون پرتره هایی که عکاسی کرده است هرچند که در گونه های مختلف عکاسی فعالیت می کرد  شفائیه در سال ۱۳۶۷ به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد و در شهر اوهایو زندگی می‌کرد.

جریان عکاسی مرهون خدمات این شفائیه است
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت این عکاس در پیامی ضمن عرض تسلیت این هنرمند پیشکسوت به خانواده و بستگان وی و همچنین خانواده بزرگ عکاسی ایران، گفت: تاثیر استاد هادی شفاییه که برای پایه گذاری آموزش عکاسی در دانشگاه ها و نگاه علمی به عکاسی کوشید، همیشه در عکاسی ایران دیده می شود و جریان عکاسی مرهون خدمات اوست. 
سیدمجتبی حسینی آورده است : شفائیه با نگاه توسعه ای به آینده و تلاش برای آموزش عکاسی در دانشگاه، راهی را به رشد و توسعه هنر عکاسی گشود که امروز تاثیر آینده نگری و خدمت دلسوزانه این استاد عکاسی در جریان هنر عکاسی و آموزش عکاسی ایران دیده می شود. 
شفائیه در کنار عکس هایی که با نگاه خود ثبت کرد و به یادگار گذاشت، حرکتی ماندگار و موثر را در آموزش عکاسی بنیان نهاد». 

** ایجاد زمینه آموزش عکاسی نام شفائیه را در تاریخ عکاسی ایران ماندگار کرد 
مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در پیامی ضمن تسلیت درگذشت این عکاس پیشکسوت کشور گفت: شفائیه پیشکسوت عکاسی ایران نقش موثری در پایه گذاری آموزش عکاسی دانشگاهی داشت و این حرکت به رشد و توسعه عکاسی و تداوم جریان رو به پیشرفت عکاسی کمک کرد. 
هادی مظفری آورده است: «فعالیت در حوزه عکاسی و ایجاد زمینه آموزش عکاسی نام شفاییه را در تاریخ عکاسی ایران ماندگار کرد».

نام و نام خانوادگی

پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود
نام و نام خانوادگی

پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود
ارسال نظراتارسال