اخبار مربوط به هنرهای ترسیمیروایت سوخته نگاری مریم مقدس توسط رکوردارکوچکترین تابلوهای هنری روی چوب


2018/August/26

 مرتضی نداف متولد مرداد 1359 در کاشمر و یکی از هنرمندان جوان در حیطه هنرهای تجسمی و موسیقی سنتی است. آثار او در موزه‌هایی چون موزه هنرهای سنتی میراث فرهنگی، موزه آستان قدس رضوی، موزه هنرهای معاصرتهران، موزه مدرس کاشمر و موزه شخصی رهبر جهانی بکتاشیه در آلبانی به نمایش درآمده‌اند.

کتابت جز30 قرآن کریم به خط استاد نیریزی از آثار مهم اوست. هشت اثر قرآنی ارزشمند سوخته نگاری از نداف، در موزه هنرهای معاصرتهران و موسسه توسعه هنرهای معاصر نگهداری می‌شود. چندی پیش و در سالروز ولادت امام رضا علیه السلام از مجموعه جنت الرضا(ع) که شامل هشت تابلوی سوخته نگاری از القاب امام رضا (ع) بود،در خبرگزاری تسنیم  رونمایی شد.

وی در سال جهانی مولانا که از طرف یونسکو نامگذاری شده بود نمایشگاهی اختصاصی در موزه ملی آلبانی در شهر تیرانا برپا کرد و در هتل بین المللی تیرانا نیز به اجرای کنسرت تک نوازی نی پرداخت. نداف در اکسپوی جهانی شانگهای چین در سال 2010 حضور داشت و در آنجا به اجرای زنده سوخته نگاری پرداخت.

مرتضی نداف رکورددار کوچکترین تابلوها و کتیبه‌های هنری جهان روی چوب  است، که با چشم غیر مسلح و هنر سوخته نگاری انجام داده است. از جمله آثار ریزنگاری وی نگارش آیت الکرسی و هفت مرتبه سوره توحید روی یک دانه گندم است . صفحه اول سوره یاسین را در مقیاس 9 میلیمتر به شکل دورانی اجرا نموده است. بسم الله الرحمن الرحیم را در مقیاس عرض نیم میلیمتر و طول 3 میلیمتر با هویه و چشم غیر مسلح روی پرکاه کتابت نموده است. وی شمایل حضرت علی علیه السلام را روی دانه ارزن سوخته نگاری کرده است.

کوچکترین  تابلوی نقاشی جهان را در مقیاس  2.5×3.5 میلیمتر با هنر سوخته نگاری و چشم غیر مسلح و به طور بداهه و بدون طراحی اولیه انجام داده است که تصویر آن مربوط به پادشاه کشور برونئی حسن البولکیا است.

این هنرمند  گفت: به دعوت بنیاد فرهنگی هنری فرش رسام عرب زاده و موسسه فرهنگی اکو در «رویداد هنری طهران» شرکت کردم. دو اثر سوخته نگاری‌ام با عنوان مریم مقدس و مسیح علیه السلام در گالری دیپلمات موسسه اکو در کنار سایر آثار اساتید مطرح ایران به نمایش درآمد. تابلوی مریم مقدس(س) برگرفته از طرحی قدیمی مربوط به سالهای 1500 میلادی در دوره رنسانس است.

او ادامه داد: ابعاد این اثر 45×65 سانتیمتر است. این اثر را طی هشت ماه و میانگین روزی حداقل سه ساعت کار اجرا کرده‌ام که مربوط به سال1384 است. قبل از اجرای تابلوی مریم مقدس(س) مطالعاتی درباره شخصیت این بزرگ بانوی جهان هستی انجام دادم. ابتدا سوره مریم را چند بار با دقت به همراه ترجمه‌های مختلفی که در دسترس داشتم، خواندم. از یکی از دوستان ارمنی‌ام خواستم آنچه از حضرت مریم و مسیح علیه اسلام میداند را برایم توضیح دهد. آن زمان یک نوارکاستی از داستان زندگی مریم مقدس(س)  را گرفتم و گوش دادم تا در هنگام اجرای تابلو حس بیشتری داشته باشم. من هنگام اجرای این تابلو با عشق و ارادت و با وضو کار می‌کردم. شخصیت والای حضرت مریم که از زنان اهل بهشت است برایم بسیار شگفت انگیز بود. من مسلمان هستم و هر پیامبری پیروان خودش را داراست و هر دینی  نامی دارد. من همانطور که به حضرت زهرا(س) متوسل می‌شوم  به حضرت مریم و مسیح علیه السلام نیز متوسل شده‌ام و به خواسته‌ام رسیده‌ام.

کنتراست‌های رنگی در طیف سوخته روی چوب و تکنیک‌های هنری در این اثر به اوج خود رسیده است. کمترین رنگ‌های سوخته نزدیک به طلایی تا سوخته‌ی تیره در این تابلو کاملا مشهود است. تفکیک کردن اجزای طرح که شامل لباس‌ها و پارچه‌ها و صندلی و رنگ مو و پوست است با یک هویه قلمی ساده کاری بسیار دشوار و حساس است و نیاز به آشنایی کامل به این هنر دارد که بتوان با هویه که فقط سطح چوب را می‌سوزاند، جنس لباس حضرت مریم از بدن حضرت عیسی(ع) را تفکیک کرد. همچنین پارچه‌ای که به دور حضرت عیسی پیچیده شده است می‌بایست جنسش از پارچه‌های اطرافش جدا شود، آنهم با یک هویه ساده  و یک نوک هویه از جنس مس و با یک حرارت ثابت. در نهایت می‌بایست یک تناسبی بین رنگ‌های سوخته و فرم طرح ایجاد کرد تا نهایت امر اثری زیبا و ماندگاری بجا بماند.

تابلو «مریم مقدس» در سال 1385 به کشور آلمان برده می‌شود تا ارزش مادی‌اش مشخص شود. در شهر مونیخ چند گالری معتبر خواهان خرید این اثر می‌شوند اما مرتضی نداف حاضر به فروش این اثر نمی‌شود.

در پایان «رویداد هنری طهران» نشان این رویداد توسط معاون موسسه فرهنگی اکو خانم ایمانی و سعیدمحمدزاد اکبری مدیرمسئول رویداد هنری طهران، به مرتضی نداف اهدا شد.

منبع

نام و نام خانوادگی

پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود
نام و نام خانوادگی

پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود
ارسال نظراتارسال