اخبار سینماامضای تفاهم نامه همکاری بین بنیاد سینمایی فارابی و موسسه اکو


2018/August/04

نشست خبری «آیین گشایش دفتر همکاری‌های مشترک سینمایی» در مجتمع فرهنگی هنری امام رضا(ع) با حضور محمدمهدی مظاهری (رئیس موسسه فرهنگی اکو)، جعفر مروارید (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی) و علیرضا تابش (مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی) برگزار شد.

علیرضا تابش در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ظرفیت تولید آثار سینمایی در مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام ظرفیت بزرگی است.

وی افزود: مولفه‌های فرهنگی و تاریخی دینی مشترک بین کشورهای عضو اکو و ایران از دستاوردهای تفاهم‌نامه مشترک بین دفتر همکاری‌های مشترک سینمایی و سمعی و بصری، موسسه فرهنگی اکو، بنیاد سینمایی فارابی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی است و سبب تقویت پیوندهای فرهنگی بین کشورهای عضو اکو است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به ارزش‌آفرینی در حوزه سینما و خلق ارزش‌های جدید با تکیه بر کار تیمی و خلاقانه بیان کرد: حرکت به سمت جهانی‌سازی فرهنگی و مفاهیم مشترک در حوزه سینما، مرزها را به هم نزدیک‌تر کرده است و می‌تواند زمینه گسترش تعاملات باشد.

تابش اضافه کرد: نظام‌های ارتباطی جدید به فرآیندهای جهانی شدن سرعت داده و غفلت ما از این سرعت می‌تواند تبعات زیان‌باری برای ما داشته باشد و امیدوارم که بتوانیم این بخش را در اولویت قرار دهیم.

وی با اشاره به نقش ظرفیت‌های زیادی که در خراسان بزرگ است، گفت: با محوریت موسسه فرهنگی اکو، امیدهای فراوانی وجود دارد که بتوانیم با زبان سینما به این ظرفیت برسیم و سینما ابزاری برای توسعه همکاری‌های بین‌المللی است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی تصریح کرد: به‌تازگی فیلم سینمایی تولید مشترک بین ایران و آذربایجان کلید خورده و این نمونه امید این را می‌دهد که به سمت تولیدات مشترک بین کشورهای عضو اکو برویم.

 محمد مهدی مظاهری رئیس موسسه فرهنگی اکو نیز در این نشست گفت: این موسسه تفاهمنامه بسیار جامعی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به امضا رسانده است. پیش از آن نیز تفاهمنامه‌ای در همین زمینه با بنیاد فارابی به امضا رسیده بود و امروز به عنوان یک سازمان بین‌المللی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هم این تفاهمنامه به شکل سه جانبه در ذیل آن دو تفاهمنامه قبلی امضا شد.

محمد مظاهری افزود: برای اجرایی شدن این تفاهمنامه باید از ظرفیت استانهای همجوار کشورهای عضو اکو استفاده کرد و نخستین استان در این زمینه خراسان رضوی است که تفاهمنامه در آن اجرایی می‌شود.

وی سینما را یکی از مولفه های دیپلماسی عمومی دانست و افزود:کشورهای ایران، ترکمنستان و ترکیه از موسسین این اتحادیه جهانی هستند و ۷ کشور افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، تاجیکستان، قرازستان، آذربایجان و ازبکستان در سالهای بعد به این اتحادیه جهانی افزوده شدند.

مظاهری با تاکید بر اینکه موسسه اکو سازمان اقتصادی بزرگی دارد و دبیرخانه آن در ایران است، ادامه داد: در حوزه فرهنگ، هنر، ادبیات، ورزش، موزه‌ها، کتابخانه ها به مفهوم عام، محیط زیست، خانواده و کودک در اسانامه اکو وجود دارد.

وی ادامه داد: خراسان پل ارتباطی منطقه است و بسیاری از مسئولان و بزرگان کشورهای عضو اکو در جلسات غیررسمی به ما اعلام کرده‌اند که وامدار فرهنگ و هنر و تمدن خراسان هستند، پس این ظرفیت می‌تواند کمک‌کننده باشد.

 جعفر مروارید مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: هدف تفاهم‌نامه به فعلیت رساندن ظرفیت‌های بین‌المللی مشهد و خراسان رضوی با توجه به نگاهی است که به مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام وجود دارد.

جعفر مروارید افزود: مشهد ظرفیت بین‌المللی خوبی دارد که شامل ظرفیت هنرمندان، اصحاب فرهنگ، رسانه، دانشگاه فردوسی که میزبان دانشجویان بین‌المللی است و مراکز مطالعات اسلامی بین‌المللی و نیز مرقد شریف حضرت علی بن موسی الرضا(ع) است که سالانه میزبان طیف متنوعی از اقوام، فرهنگ‌ها و ادیان مختلف می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه زیارت یک مفهوم بین‌المللی و یک تجربه معنوی و دینی است، بیان کرد: با توجه به زیرساخت‌های بین‌المللی مشهد و با کمک موسسه اکو و بنیاد سینمایی فارابی باید به سمت جشنواره‌های دینی برویم.

مروارید اضافه کرد: باتوجه به تحولی که در ظرفیت‌های سینمایی مشهد در سال ۹۷ به وجود آمده و فضای بین‌المللی خوبی که موسسه اکو پوشش داده و همجواری که برخی از کشورهای عضو اکو با خراسان دارند، باید فعالیت‌های سینمایی در استان را افزایش دهیم.

در پایان این نشست تفاهم‌نامه همکاری بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، موسسه فرهنگی اکو و بنیاد سینمایی فارابی مشهد امضا شد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در این سفر به همراه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، روز گذشته از هشت موسسه و مرکز تولید سینمایی، پردیس‌های سینمایی هویزه، اطلس و ویلاژ توریست، پردیس کتاب خراسان رضوی بازدید کردند.

منبع

نام و نام خانوادگی

پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود
نام و نام خانوادگی

پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود
ارسال نظراتارسال