اخبار ادبیاتبررسی اهمیت گسترش زبان فارسی در جهان


2018/July/29

رئیس بنیاد سعدی در همایش «روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور» با محوریت موضوع گسترش هدفمند دیپلماسی عمومی و ارتباطات خارجی، در خصوص اهمیت گسترش زبان فارسی در جهان و فعالیت‌های انجام‌شده از سوی این بنیاد در این حوزه سخن گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، غلامعلی حدادعادل در «همایش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور» به همراه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درباره اهمیت گسترش فعالیت‌های فرهنگی در خارج از کشور و استفاده از این ابزار دیپلماسی برای معرفی بهتر ایران به مردم جهان و  مقابله با ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی در خارج از مرزهای ایران سخن گفتند.

حداد عادل با بیان اینکه تا پیش از تاسیس بنیاد سعدی، نهادهایی در حد یک اداره کل، برای گسترش زبان فارسی در خارج از کشور فعالیت می‌کردند اما  این فعالیت‌ها برای حجم عظیم نیازها و اهمیت گسترش زبان کفایت نمی کرد، گفت: موسساتی شبیه بنیادسعدی از بیش از ۵۰ سال پیش فعالیت خود را برای گسترش زبانشان در خارج از مرزهای جغرافیایی شروع کرده‌اند و کشورهایی مانند آلمان با موسسه گوته، فرانسه با موسسه آلیانس، چین با موسسه کنفوسیوس، ایتالیا با موسسه دانته و اسپانیا با سروانتس با استفاده از علم آموزش زبان دوم و روشهای نوین جهانی در آموزش زبان فعالیت می کنند، بنابراین ضرورت وجود یک بنیاد مجزا برای زبان فارسی به خوبی مشخص است.

او به کتاب های آموزش زبان فارسی به روش استاندارد جهانی که توسط بنیاد سعدی تالیف شده اشاره کرد و گفت: بسیار نیازمند تالیف کتاب های آموزشی برای خارج از کشور بودیم و بر همین اساس ابتدا  آموزش زبان فارسی را در قالب استاندارد آموزش زبان دوم مشخص کردیم و براساس آن در حال تالیف کتاب ها در سطح‌های مختلف هستیم و تاکنون بیش از ۱۲ جلد آن به چاپ نهایی رسیده و تعدادی زیر چاپ است.

رئیس بنیاد سعدی با بیان اینکه در حوزه آموزش زبان فارسی در فضای مجازی نیز فعالیت‌هایی شروع شده و در حال انجام است، گفت: چندین نرم‌افزار برای این کار تهیه کرده‌ایم که علاقه‌مندان در سراسر جهان می‌توانند از طریق تلفن همراه مورد استفاده قرار دهند. همچنین با توجه به اهمیت تربیت مدرسان خبره و کاردان، می‌خواهیم در کنار آموزش زبان در فضای مجازی، آموزش تربیت مدرسان را در این حوزه داشته باشیم.

او از سفیران کشورمان خواست تا بر امر آموزش زبان فارسی در کشورهای حوزه ماموریتشان توجه ویژه‌تری داشته باشند و با ارتباط مستقیم با بنیاد سعدی، نیازمندیها و ضرورت‌های موجود را اعلام کنند و در اجرای برنامه‌های بنیاد در خارج از کشور همراهی و همکاری داشته باشند.

در این نشست دوستانه، سفیران حاضر در جلسه سوالات و نظرات خود را درباره بنیاد سعدی بیان کردند و  حداد عادل به آنها پاسخ گفت.

نام و نام خانوادگی

پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود
نام و نام خانوادگی

پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود
ارسال نظراتارسال