اخبار ادبیاتانتشار ترجمه‌ای از یوسا و دو کتاب دیگر


2017/December/31

ترجمه کتاب‌های «قهرمان فروتن» از ماریو بارگاس یوسا و «قلمروِ وحشت» از آمبروس بیرس به همراه کتاب «چگونه با پدرت آشنا شدم» از مونا زارع راهی بازار شده‌اند.

به گزارش ایسنا، کتاب «قهرمان فروتن» نوشته ماریو بارگاس یوسا با ترجمه منوچهر یزدانی در ۳۸۱ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۲۴ هزار تومان در نشر چشمه منتشر شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: ماریو بارگاس یوسا (۱۹۳۶) رمان «قهرمان فروتن» را در سال ۲۰۱۳ منتشر کرد، رمانی که بازگشتی بود به فضاهای شهری زادگاهش پرو و فسادی که در لایه‌های آن رخنه کرده است. یوسا سال ۲۰۱۰ جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد و تقریبا جایزه معتبری در ادبیات اسپانیایی‌زبان نبوده که از آن خود نکرده باشد. این رمان چند روایت موازی دارد؛ داستان از مردی متمول آغاز می‌شود که یک شرکت تجاری کوچک دارد و ناگهان نامه‌هایی دریافت می‌کند مبنی بر این‌که باید به گروهی ناشناخته باج بدهد وگرنه... از سویی دیگر داستان دو دوست را می‌بینیم که یکی در هشتادسالگی دلباخته زنی جوان شده و دیگری در زندگی شخصی‌اش هراس‌هایی خاص دارد. رمان مملو از ماجراست و ظرافت‌های روایی یوسا در روایت تاریخ نم‌زده‌ یک شهرِ پُر از گناه. نویسنده پرویی در رمان تازه‌اش شخصیت‌ها و خرده شخصیت‌های متعددی را کنار هم جمع‌ کرده‌ است؛ آدم‌هایی که هرکدام در درون‌شان چیزی غلیان می‌کند و در رفتارهای بیرونی سعی می‌کنند به دیگران لبخند بزنند و از کنار هم رد شوند. رئالیسم گزنده‌ یوسا و احضار تاریخ هنر و فکر در رمان چنان ترکیبی ساخته که فقط کار یک نویسنده تاریخ‌شناس است ولاغیر... رمان «قهرمان فروتن» از اسپانیایی به فارسی ترجمه شده است.

همچنین کتاب «قلمروِ وحشت» از آمبروس بیرس با ترجمه پرویز همتیان بروجنی در ۱۷۷ صفحه با شمارگان ۷۰۰ نسخه و قیمت ۱۶ هزار تومان در نشر یادشده عرضه شده است.

این کتاب با این داستان‌ها همراه است: هایتای چوپان، ساکن کارکوزا، متقاضی، ناظری در کنار مُرده، مرد و مار، تشییع جنازه جان مورتونسون، موجود لعنتی، تاکی بر خانه، حاضر در  مراسم اعدام، جاده مهتابی، بازداشت، یک پارچ شربت، در اقامت‌گاه اِکرت، انگشتِ وسط پای راست، ماجرای نولان، دشواری عبور از دشت، توهم استیلی فلمینگ، کودکِ خانه‌به‌دوش، آن سوی دیوار، مردی از بینی، محیط مناسب، بانویی از ردهورس و اعجوبه.

در مقدمه کتاب می‌خوانیم: آمبروس بیرس در میان نویسندگان قرن نوزدهم آمریکا به خاطر داستان‌های کوتاهِ به‌یادماندنی درباره جنگ داخلی آمریکا و همچنین داستان‌های تکان‌دهنده و هولناکش محبوبیت بسیاری دارد. اگرچه به نظر می‌رسد که او به همراه آدگار آلن‌پو، شاعر  و نویسنده شهیر آمریکایی، در یک زمینه (وحشت) قلم زده‌اند، آثار بیرس به شکلی است که نوشته‌هایش را در سبک و سیاقی منحصر به فرد و خاص او قرار می‌دهد. ویژگی اساسی نوشته‌های بیرس کوتاه‌گویی، طنز تلخ، به تصویر کشیدن نابهنجاری‌های اجتماعی و فردی و کندوکاوی روان‌شناسانه در اعماق ذهن آدمی است و همین‌ها آثار او را بسیار تکان‌دهنده، هولناک و به غایت جذاب و گیرا می‌کند، به گونه‌ای که خواننده تا انتها از واقعیت ماهوی داستان بی‌اطلاع می‌ماند و با پایان یافتن آن، زمینه برای اندیشه به پیام داستان آغاز می‌شود. یکی از ویژگی‌های مهم نوشته‌های بیرس نمایش کاستی‌های روحی-روانی  قهرمانان داستان اوست.

 دیگر کتاب تازه منتشرشده در نشر چشمه، کتاب «چگونه با پدرت آشنا شدم؟» نوشته مونا زارع است که در ۱۲۶ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و بهای ۱۱ هزارتومان  راهی بازار شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب عنوان شده است: دخترم؛ ۷ صبح یک روز جمعه، ممکن است آدم‌ها تصمیم‌های مختلفی بگیرند. بعضی‌ها تصمیم می‌گیرند لاغر شوند، بعضی‌ها چمدان‌های‌شان را برای سفر می‌بندند، بعضی‌ها  یک رابطه را تمام می‌کنند. بعضی‌ها تصمیم می‌گیرند خودشان را از پشت‌بام پرت کنند و تمام! اما من، ۷ صبح یک روز جمعه دلم شوهر خواست. به  سادگی بقیه تصمیم‌های صبح جمعه.  با این‌ تفاوت که ماجرای آشنایی با پدرت از همین صبح شروع شد...

کتاب «چگونه با پدرت آشنا شدم؟» مجموعه داستان طنزی است که به صورت نامه نوشته شده. قهرمانِ داستان در این  نامه‌ها ماجرای آشنایی با شوهرش را برای دخترش می‌نویسد.

نام و نام خانوادگی

پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود
نام و نام خانوادگی

پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود
ارسال نظراتارسال