اخبار مربوط به هنرهای ترسیمی«چراغ گاز »؛ نمایشگاهی درباره خشونت


2017/December/13

نمایشگاه انفرادی یک هنرمند نقاش و کاریکاتوریست در گالری «ژاله» برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، گالری «ژاله» سال گذشته با رویکرد توجه به هنرمندان جوان و خلاق کار خود را آغاز کرد. از سویی نمایش آثار در این گالری بیشتر سمت و سویی معاصر و نیومدیا دارد.

حالا شیوا زمانفر هنرمند نقاش و کاریکاتوریست نخستین نمایشگاه انفرادی نقاشی خود را روز جمعه ۲۴ دی در این گالری برگزار و با عنوان «چراغ گاز» به تماشا در می‌آورد.

او در این نمایشگاه نزدیک به ۱۰ تابلوی نقاشی و یک چیدمان با محوریت یکی از مجسمه‌های خود ارائه کرده است که در واقع این مجموعه را تکمیل می کند. آثار نقاشی زمانفر همگی سیاه و سفید هستند و او سعی کرده با اتخاذ رویکردی رئالیستی در خلق اثر هنری، مفهوم مورد نظر خود را که این مجموعه بر اساس آن شکل گرفته را به ببیننده منتقل کند.

او درباره نام این نمایشگاه می‌گوید: « چراغ‌گاز» امروزه عنوان یکی از مسائل مورد بررسی در حوزه روانشناسی است که عنوان آن از عنوان نمایشنامه‌ای برجسته که نسخه‌های بسیاری از آن در تئاتر و سینما ساخته‌شده می آید. این نمایشنامه در سال ۱۹۳۸ توسط یک نمایشنامه‌نویس برجسته بریتانیایی به نام پاتریک همیلتون نوشته‌شده است. البته به نظر می‌رسد که ایده‌ی اصلی این نمایشنامه از یک قصه مردمی فرانسوی قرن هفدهمی به نام «ریش آبی» گرفته‌شده باشد.

او ادامه می‌دهد: «چراغ‌گاز» داستان شوهری است که در راستای نقشه‌ی مجرمانه‌ای که در سر دارد، می‌خواهد همسرش را روان‌پریش جلوه دهد. او برای این‌که به همسرش بقبولاند که روانی شده است، نور چراغ‌های گاز خانه را دست‌کاری می‌کند و بعد هنگامی‌که همسرش به کم‌ وزیاد شدن نور چراغ‌های گاز خانه اشاره می‌کند، مرد ادراک او را به پرسش می‌کشد و طوری وانمود می‌کند که انگار این اتفاق هرگز رخ نداده است. دست‌کاری کردن در وقایع زنش را به این سمت سوق می‌دهد که واقعاً به دیوانه شدن خود باور پیدا کند.

این هنرمند معتقد است که این ماجرا زن یا مرد بردار نیست و می‌تواند برای هر جنسیتی رخ بدهد و او چون خود زن بوده و به نوعی شبیه به این اتفاق را در زندگی شخصی خود لمس کرده و در آثارش چهره‌ای زنانه نمایان شده است.

زمانفر درباره ابعاد مختلف این نوع از خشونت در جامعه اظهار می‌کند: این نوع از خشونت را می توان در حتی امور ساده‌تری هم بازشناخت ، مثلا زمانی که یک خانواده از فرزندشان می‌خواهند که در مدرسه شاگرد اول بشود در واقع علیه او خشونتی را اعمال کرده‌اند که به اندازه فراوانی به او آسیب رسانده است.

او درباره فضای سیاه و سفید آثارش نیز می‌گوید: من اگر می‌خواستم این تابلوها را رنگی کار کنم شاید هیچ‌گاه نمی توانستم حسی که در پس زمینه آثارم بود را منتقل کنم. من حتی در یکی دو تا از تابلوها به صورت امتحانی از رنگ استفاده کردم اما در نهایت تابلوهای سیاه و سفید بهتر از هر نوع برخوردی می‌توانست نگاه مورد نظر من در این آثار را به مخاطب منتقل کند.

« چراغ گاز»  روز جمعه ۲۴ آذر ماه از ساعت ۱۶ افتتاح و علاقه‌مندان میتوانند همه روزه به جز شنبه‌ها تا چهارم دی از نمایشگاه بین ساعات ۱۵ تا ۲۱ در خیابان ایرانشهر – کوچه نوشهر پلاک ۳ بازدید کنند.

نام و نام خانوادگی

پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود
نام و نام خانوادگی

پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود پاسخ مورد نظر در این قسمت نمایش داده می شود
ارسال نظراتارسال